
‘Veganisme als optie is een luxe,’ zei iemand in mijn hotel, toen ik nog even extra navraag deed over het brood (want zat daar geen melk in?). En dat is ook zo. In Nederland hebben wij de rijkdom om dat soort luxe keuzes te maken en er over na te denken. Armere landen hebben andere prioriteiten.
Maar betekent dat dan dat het in verre landen zoals Peru dan niet te doen is als vegan? Niet altijd. Want hoewel Zuid-Amerika niet direct bekend staat als vegan friendly, is Peru als vegan zeker wel te doen.
In deze blog neem ik je mee op mijn reis door Peru als veganist. Waar let je bijvoorbeeld op als je uit eten gaat? Wat betekenen bepaalde woorden? En welke tips en tricks heb ik?
Inhoud
- 1 Vegan boodschappen doen in supermarkten en op marktjes in Peru
- 2 Hoe overleef je als vegan op een hike of trip?
- 3 Vegan melk in je cappuccino’s en lattes
- 4 Handigen Spaanse woorden en zinnen als veganist
- 5 Hoe vind je vegan eettentjes in Peru?
- 6 Vegan Peruviaanse gerechten
- 7 Conclusie: Peru als vegan is prima te doen
Vegan boodschappen doen in supermarkten en op marktjes in Peru
Grotere supermarkten hebben een ruime selectie aan groenten en fruit, waar ook duidelijk bij staat wat het is. Avocado’s, bosbessen, aardbeien en aardappelen (5.000 soorten!) zijn er in overvloed. En vooral de grote bakken met granen (quinoa, kiwicha, havermout, lijnzaad, allerlei Peruviaanse granen) en kruiden waren een feestje voor mij en waren ontzettend goedkoop.
De basis vegan dingen kun je krijgen, zoals groenten, fruit, rijst, bonen in blik (of gedroogd), olie, sojasaus, brood, kruiden, etc. Complexere, Europeaanse of Aziatische dingen zijn wat moeilijker te krijgen. Denk aan kokosmelk, olijfolie (is er wel, maar is super duur omdat het wordt geïmporteerd), vleesopvolgers, jackfruit, tofu, tempeh, melkvrije sauzen, kaasvrije pesto of agavesiroop.
Ik heb me dus prima kunnen redden in de supermarkten. Ik maakte bijvoorbeeld een vegan curry met sojasaus en groente bouillon (melkvrij!) en rijst. Of een pasta met tomatensaus en verse basilicum. Heerlijk en super goedkoop.
Groenten, fruit, kruiden en noten zijn trouwens een heel stuk goedkoper als je ze op lokale marktjes of in kleinere stalletjes koopt. Het is dan wel belangrijk dat je een beetje Spaans spreekt, want op deze plekken spreekt echt niemand Engels. Je aankopen zijn dan wel de helft van de prijs, dus het is het waard!
Let er wel op dat je de ingredienten goed doorleest. Zo hebben de granola’s vaak honing, chips vaak melkpoeder en ook de snack bars vaak melkpoeder. Een beetje hetzelfde als in Nederland, eigenlijk. Zie hierna meer tips voor bijvoorbeeld snacks tijdens het hiken.


Hoe overleef je als vegan op een hike of trip?
Omdat ik hier als digital nomad ben, ben ik de helft van de dag aan het werk en de andere helft als ‘toerist’ de stad aan het verkennen; naar musea, strand, wandelen, free walking tour, etc. Maar ik heb ook een aantal weekend trips gedaan of full day trips. Omdat veganisme dus niet zó populair (maar wel bekend) is in Peru, vereist dit nog even wat extra aandacht. Hier mijn pro tips:
- Geef goed van tevoren door dat je vegan bent, als je met een organisatie boekt. Je kunt het maar beter 5x gezegd hebben dan 1x te weinig. Geef het bijvoorbeeld door aan de contactpersoon waarmee je boekt, maar ook aan de reisleider van de dag én aan de serveerster
- Leg duidelijk uit wat veganisme inhoudt en dat het dus iets anders is dan vegetarisch. Hieronder heb ik een template geplakt, dat ik zelf heb gebruikt voor mijn Machu Picchu trip. Deze had ik doorgestuurd naar de reisleider die week, maar ook samen doorgenomen met de kok
- Help een handje door voorbeelden te geven van gerechten die je dan wel eet. Zie ook hiervoor het template wat ik heb geplakt
- Zorg ervoor dat je zelf voldoende snacks hebt. Mijn go to snacks waren:
- Fruit (appels blijven het beste goed in je tas, bananen en besjes minder)
- Fruit-nut-chocolate bars (goed checken voor honing en melk!)
- Chips (van native potatoes vind ik het lekkerst; zeezout is het veiligst)
- Noten (alleen zout, geen kruiden)
- Crackers (goed checken dat er geen melk in zit)
- Oreo’s
- Vergeet niet om je supplementen mee te nemen. Denk aan B12 en ijzer, maar ook vegan multivitamine en omega-3. Ik heb in de Filippijnen 5 dagen lang voornamelijk op mango’s, pinda’s en rauwe groenten geleefd, en kan je vertellen dat je op een gegeven moment echt geen energie meer hebt. Op jouw trip zal het niet zo ver komen, maar zonde als je activiteiten moet laten omdat je voedingsstoffen mist
Common Vegan Foods:
Vegans CAN eat:
- Fruits: Bananas, avocados, mangoes, berries, oranges, etc.
- Vegetables: Potatoes, sweet potatoes, corn, spinach, tomatoes, etc.
- Legumes: Lentils, chickpeas, black beans, pinto beans, etc.
- Grains: Rice, quinoa, oats, whole-grain bread, pasta, etc.
- Plant-based dairy: Almond milk, soy milk, coconut milk, etc.
- Nuts and seeds: Almonds, walnuts, chia seeds, flaxseeds, etc.
- Tofu and tempeh
- Herbs and spices: Basil, cilantro, cumin, chili, etc.
- Oils: Olive oil, coconut oil, avocado oil, etc.
- Sweeteners: Maple syrup, agave syrup, raw sugar, etc.
Vegans CANNOT eat:
- Meat and seafood: Beef, chicken, pork, fish, shellfish, etc.
- Dairy products: Milk, cheese, butter, yogurt, etc.
- Eggs
- Honey
- Animal-based additives: Gelatin, whey, casein, some food dyes, etc.
10 Easy Vegan Breakfast Ideas (Peru-Friendly):
- Quinoa porridge with almond milk, cinnamon, and fresh mango.
- Avocado toast on whole-grain bread with lime and chili flakes.
- Fruit salad with papaya, pineapple, and bananas, topped with chia seeds.
- Oatmeal with raisins, cinnamon, and a drizzle of panela syrup.
- Tamales vegetarianos: Corn masa filled with beans or veggies (made without lard).
- Sweet potato pancakes using mashed sweet potato, oat flour, and almond milk.
- Smoothie bowl with frozen berries, banana, and coconut milk, topped with granola.
- Churros de quinoa: Homemade quinoa flour churros, baked or fried with panela syrup.
- Rice pudding made with coconut milk and spiced with cinnamon.
- Toasted corn (cancha) with roasted peanuts and dried fruits.
10 Easy Vegan Lunch Ideas (Peru-Friendly):
- Lentil stew with rice and a side of avocado.
- Quinoa salad with tomatoes, cucumbers, corn, and lime dressing.
- Vegetable stir-fry with soy sauce, broccoli, carrots, and bell peppers, served over rice.
- Vegan causa rellena: Mashed yellow potatoes layered with avocado and vegetables.
- Stuffed rocoto peppers with quinoa and veggies.
- Chupe de quinua: A hearty quinoa soup with vegetables.
- Vegan ceviche: Heart of palm or mushrooms marinated in lime juice, red onion, and cilantro.
- Peruvian-style veggie stir-fried noodles with soy sauce and scallions.
- Papa a la huancaína: Boiled potatoes served with a spicy cashew or almond-based sauce.
- Vegetable empanadas made with plant-based dough and a filling of spinach, olives, and mushrooms.
10 Easy Vegan Dinner Ideas (Peru-Friendly):
- Tacu tacu: Fried rice and lentil cakes served with salsa criolla.
- Ajiaco de papas: Creamy potato stew made with coconut milk and Peruvian herbs.
- Vegan lomo saltado: Stir-fried mushrooms or tofu with tomatoes, onions, and soy sauce, served with fries.
- Quinoa-stuffed zucchini baked with tomato sauce.
- Locro de zapallo: Pumpkin stew with potatoes and corn, served with rice.
- Polenta with sautéed mushrooms and a drizzle of olive oil.
- Grilled vegetable skewers with Peruvian chili dipping sauce.
- Vegan arroz chaufa: Peruvian-style fried rice with vegetables and tofu.
- Spaghetti with a tomato and Peruvian rocoto pepper sauce.
- Homemade veggie burgers made with quinoa, beans, and Andean spices, served with sweet potato fries.
Vegan melk in je cappuccino’s en lattes
In de grotere steden en fancy tentjes hebben ze havermelk, maar het is niet heel gebruikelijk. In mijn hotel in Chicama en in cafétjes in Paracas hadden ze het bijvoorbeeld niet, maar eigenlijk in alle koffietentjes in Cuzco en Lima wel. Mijn ervaring is: als het niet direct op de kaart staat, hebben ze het niet. Ze weten wel goed wat het is, vooral als je voorbeelden geeft (‘leche de avena/coco/almendra; havermelk, kokosmelk, amandelmelk). Je kunt het altijd proberen. Let er wel op dat je echt vegan melk krijgt en niet gewoon lactosevrije melk.
Je betaalt er wel altijd best veel extra geld voor, iets van €1 tot €1,50. Ik heb eigenlijk niet meegemaakt dat het ‘gratis’ was ten opzichte van de koeienmelk. Om die reden ging ik eigenlijk altijd voor een black coffee.


Handigen Spaanse woorden en zinnen als veganist
10 basiswoorden
- Vegano/a – Veganist (o = mannelijk, a is vrouwelijk)
- Carne – Vlees
- Pescado – Vis
- Leche – Melk
- Huevo – Ei
- Queso – Kaas
- Mantequilla – Boter
- Caldo – Bouillon
- Miel – Honing
- Vegetales/Verduras – Groenten
10 basiszinnen
- Soy vegano/a – Ik ben veganist (gebruik vegano als je man bent en vegana als je vrouw bent).
- No uso/como productos de origen animal. – Ik gebruik/eet geen dierlijke producten.
- ¿Hay opciones veganas? – Zijn er vegan opties?
- ¿Esto tiene ______? – Zit hier ______ in?
- ¿Es sin ______? – Is het zonder ______?
- No como ______. – Ik eet geen ______.
- ¿Puedo tenerlo sin ______? – Kan ik het zonder ______ krijgen?
- ¿Está hecho con ______? – Is het gemaakt met ______?
- Solo quiero verduras, por favor. – Ik wil alleen groenten, alstublieft.
- ¿Puedo ver los ingredientes? – Mag ik de ingrediënten zien?


Hoe vind je vegan eettentjes in Peru?
Mijn go to manier om vegan plekken te vinden is nog altijd HappyCow. Ik voer daar simpelweg mijn locatie in en dan komen de vegan friendly plekken eruit rollen. Helaas zijn de openingstijden niet altijd correct, dus goed om dat nog even te checken op bijvoorbeeld Google Maps of Instagram/Facebook. Vaak is wel accuraat of de plek nog open is of niet. Lees voor de zekerheid even de reviews om te kijken of er nog recente reviews zijn.
Een andere manier is door ‘vegan’ in te typen in Google Maps en te zien wat er om je heen is. Er worden dan plekken getoond die helemaal vegan zijn, waar simpelweg ‘vegan restaurant’ of ‘vegetarian restaurant’ bij komt te staan. Maar je krijgt ook hits van reviews waarin het woord ‘vegan’ voorkomt. Wel even goed lezen wat er dan wordt gezegd, want ik heb wel eens een restaurant aangeklikt waar dan als review stond ‘no options for vegans’. Dat komt er dus ook tussen te staan. Google Maps heeft bij de listing ook een sectie voor de foto’s en het menu, dus daar kun je alvast even spieken of je al vegan opties hebt.
Ennnn dan kun je natuurlijk nog blogs doorlezen. Wij zijn zelf bezig met een blog over vegan hotspots in Cuzco, dus hou onze website in de gaten! Let er met blogs wel op dat ze niet 100% up to date zijn, dus bekijk het restaurant altijd nog even op Google of op social media, om te zien of het nog bestaat. Vooral voor blogs die vóór 2020 zijn gepubliceerd ivm COVID-19.


Vegan Peruviaanse gerechten
Een aantal Peruviaanse gerechten zijn al vegan:
- Picarones (soort donuts van pompoen en zoete aardappel; de saus is van suiker en dus zonder honing)
- Yuca frita (yuca patatjes, superlekker, ik eet ze altijd met guacamole maar spicy saus kan ook)
- Quinoa salade (ze gebruiken gelukkig olie en geen boter; wel even checken voor de dressing)
- Quinoa/oat porridge (ze gebruiken water, geen melk)
- Tacu tacu (rijst, bonen en kruiden)
- Quinoa soep (sowieso zijn veel soepen vegan en helemaal clear ipv met room, wel even navragen)
- Chicha morada (superlekker zoet drankje op basis van zwarte maïs en met interessante ingrediënten als kaneel, kruidnagel en ananas)
Er zijn nog een aantal gerechten die makkelijker zijn te veganisen, maar daarvoor bestaan al miljoenen food blogs. Als ik echt geweldige ideeen heb gevonden, zal ik die uiteraard delen.


Conclusie: Peru als vegan is prima te doen
Ik denk dat vegan zijn in Peru niet per se moeilijker is dan vegan zijn buiten de randstad in Nederland – of zelfs makkelijker, omdat ze in Peru bijna geen boter gebruiken. Je kunt alleen tegen een taal barrière aan lopen.
Hopelijk heb ik je met deze blog in elk geval een beetje geholpen met dingen waar je op moet letten, handige templates en mijn hacks! Laat het je niet tegenhouden om dit prachtige land te bezoeken. It’s worth it.
Hi! Mijn naam is Ninarosa (dat is één naam, ja) en ik heb intense liefde voor de zon, mooie reizen, lekker (vegan) eten, hotspots ontdekken, wijn, vrienden en sport. En laat ik nu net het geluk hebben dat ik over al die onderwerpen mag schrijven voor Eat Live Travel! Momenteel woon in Scheveningen (Den Haag) en werk ik als freelance communicatieadviseur, copywriter en business coach. Maar eigenlijk ben ik zo vaak als het kan in het buitenland! 😉
Wat fijn dat er voor vegans in Peru ook genoeg opties zijn!
Jaaaa 😀 dus wel even zoeken, maar ik typ dit terwijl ik aan een heerlijke vegan cinnamon bun zit!
Fijn dat je toch veel opties had. En dat je toch nog veel kon eten.
Ik zelf heb daar niet echt een probleem mee; Ik let wel op veel. Maar jammer genoeg kan ik deze niet laten, maar ben wel veel vermindert om vlees te eten.
Jaaa fijn dat er voor ieder wat is toch! 🙂
Wat een goede tip om naar de plaatselijke markt te gaan. En om goed om te weten dat je in Peru ook vegan kunt eten.
Haha ja die tip kreeg ik van iemand in het hostel en het scheelt écht veel geld! Plus goed gevoel om de locals te supporten. ben jij al eens in Zuid-Amerika geweest?
Wat een fijn en uitgebreid artikel over vega in Peru. Ook super handig die woorden en zinnetjes.
Wat fijn dat je het nuttig vindt 😀 daar doen we het voor! Staat Peru op jouw lijstje?
Wat een geweldig mooi en uitgebreid blog artikel! Peru staat nog op mijn wensenlijstje. Ik sla je blog dan ook zeker op.