Where to go als je 24 uur in Leiden bent? Wij bezochten deze leuke stad, die eigenlijk een beetje aanvoelt als klein Amsterdam, voor 24 uur. Wij zijn op zoek gegaan naar de aller leukste duurzame, groene hotspots. Hotspots die op een bewuste manier omgaan met de aarde, het milieu en onze medemens. Want waar vind je kleding, cadeaus en andere spullen die je nodig hebt die gemaakt zijn onder goede omstandigheden voor mens en milieu? Waar drink je tussendoor een verantwoord kopje koffie of thee of eet je een heerlijk biologisch broodje? Wij zijn voor jou op zoek gegaan naar de aller leukste duurzame, verantwoorde, groene hotspots in Leiden. Bij deze hotspots kun je h(eerlijk) genieten van een ontbijtje, lunch of avondmaaltijd of eerlijke producten kopen. Check hieronder dus snel alle duurzame hotspots in Leiden!
Inhoud
Lot en de Walvis
Een echte hipster-hotspot aan het water in de haven van Leiden is Lot en de Walvis. Hier kun je zo’n beetje elk moment van de dag terecht (ontbijt, lunch én diner) maar wij kozen ervoor om te ontbijten. Op de ontbijt: menukaart: Wentelteefjes, American Pancakes & Eggs ‘Benedict’.
Het interieur bij Lot en de Walvis is ontzettend sfeervol en relaxed. Wij ploften neer in het hoekje bij het raam en kregen gelijk het gevoel dat je hier uren zou kunnen blijven zitten. Ook een perfecte plek om lekker met je laptopje te werken. Met haar busje ‘De walvis’ toerde de eigenaresse Lot over de hele wereld en haalde inspiratie uit elk werelddeel. Overal waar ze kwam ontdekte ze de leukste plekken en lokale specialiteiten. Ook dit kun je terug zien op de kaart. Kies voor de Brazilian Picanha, de Marrokaanse Tajine of de Asian cod!
Je vindt Lot en de Walvis op Haven 1.
Catootje aan de Markt
Aan de kaasmarkt ligt Catootje aan de Markt, een hotspot met voornamelijk mediterrane gerechten, voor een snelle of langzame lunch, een borrel na het werk of een avond maaltijd. Shared dining staat centraal: kies voor de lunch to share en deel samen een stevige salade, platbrood met dips en een soepje. De gerechten bij Catootje aan de Markt worden allemaal vers bereid, zijn zoveel mogelijk biologisch en wij vonden het ontzettend lekker. Er staan voldoende vegetarische en veganistische opties op de kaart. Wij namen eerst een pastinaaksoepje, ontzettend romig en vol van smaak. Daarna genoot Robin van een vegan salade en koos Naomi voor de vegetarische frittata met geitenkaas, amandelen en gegrilde paprika. Bij Catootje aan de Markt proef je dat de maaltijden bereid worden en dat er is nagedacht over de ingrediënten samenstelling. Een leuke hotspot, midden in het centrum van Leiden waar wij zeker nog eens terug zouden komen!
Je vindt Catootje aan de Markt op Kaasmarkt 10
Lab071
Lab071, oftewel de huiskamer van het Bio Science Park, ligt op een prachtige, groene plek in Leiden. Een grappig feitje is dat het restaurant is gevestigd in het voormalig anatomisch laboratorium van de Universiteit Leiden. Dat hiermee nog steeds gespeeld wordt, is bijvoorbeeld te zien door de kaarsen in laboratorium glaswerk. Door de vele ramen, baadt de ruimte in licht en haal je buiten naar binnen. Op mooie dagen geniet je op het zonnige terras.
Wij schuiven aan bij een mooie tafel aan het raam, want buiten waait en regent het flink. Het is al gezellig druk in het restaurant, want door de locatie is het hier ook doordeweeks druk tijdens lunchtijd. In de keuken staan groenten centraal en hierdoor is het maken van vegetarische of plantaardige keuzes een stuk makkelijker. Op de lunchkaart staan veel vegan opties met een experimentele twist. Wij kiezen voor de soep van de dag: een smakelijke wortelsoep van gember en kokos met specerijenolie. Daarnaast delen we de zwarte bonenburger met frietjes en een knapperige sandwich met een spread van tofu. Erg smakelijk!
Ook leuk: elke zaterdag- en zondagavond kun je genieten van het Lokaal Ambachtelijk Belevingsmenu. In de gerechten staan lokale en duurzame groenten in de hoofdrol. Deze producten zijn afkomstig van Oogst, een zelfservice winkel in Leiden centrum. Hiermee wil Lab071 duurzame keuzes in de schijnwerpers zetten en zo bewuster eten makkelijker maken. Bij Lab071 ben je van maandag tot en met vrijdag welkom van 10:00 tot 22:00 uur, en op zaterdag en zondag van 12:00 tot 22:00 uur. Je vindt Lab071 | Bar & Kitchen op Poelweteringpad 5
Waag Leiden
Waag Leiden is de woonkamer van Leiden. Het is een gevestigd in een prachtig momumentaal pand in het hart van Leiden. Hier kun je lunchen en dineren in een prachtig restaurant. Het is knus en industrieel tegelijk en daarnaast hebben ze een prachtig levend schilderij, wauw! Wij genoten hier van een lunch gerecht van groenten uit de Josper met gepofte aardappel, king boleet, aubergine, lotuswortel, hazelnoot, poftomaat en paprikasaus. Wij hebben hier echt genoten: vriendelijke bediening, heerlijk gegeten en een prachtig restaurant! Een aanrader met een verrassende en uitgebreide kaart.
Je vindt Waag Leiden op Aalmarkt 21
Restaurant Logica
Bij Biologisch Café Restaurant Logica kun je genieten van heerlijke duurzame, biologische en eerlijke maaltijden. Omdat de eigenaar zelf ook vegetarisch is, vind je hier veel vegetarische maaltijden op de kaart. Tevens serveren ze 2 gerechten met vis waarvan 1 op de lunch- en 1 op de dinerkaart. Daarnaast is er ook een ruime keuze vegan opties. Het restaurant heeft een 100% biologisch keurmerk van de Stichting EKO keurmerk en als je hier eet draag je bij aan een mens-, dier- en milieuvriendelijke wereld. Bij Logica werken ze met regionale, biologische, seizoensgebonden producten en er staan een heleboel originele gerechten op de kaart. Zo genoot Robin van een bietenrisotto van boekweit en had Naomi een zalmmoot op een stamppotje van seizoensgroenten. Bij Logica kun je vanaf 10.00 uur terecht voor een (h)eerlijk ontbijt, lunch en diner.
Je vindt Logica op Stille Rijn 11 in Leiden.
Moers Thee
Wanneer je binnenstapt bij Moers Thee, een theespeciaalzaak gelegen in het meest sfeervolle stukje Leiden, de Pieterskerk-Choorsteeg, komt de geur van thee je gelijk tegemoet. Bij Moers, Thee & Meer vind je de natuurlijke rijkdom van thee, met ontzettend veel (meer dan 100!) verschillende biologische theesoorten in verschillende smaken, kleuren en geuren. Wij keken onze ogen uit en werden ontzettend vriendelijk geholpen door Fredt, die vol passie vertelde over alle producten uit zijn winkel. Natuurlijk mochten wij ook wat proeven en kregen een korte demonstratie van Fredt waarin hij ons liet zien hoe je de perfecte matcha thee zet. Thuis mogen wij hier ook mee aan de slag want wij kregen alle benodigdheden van Fredt die nodig zijn voor het zetten van deze groene thee, vol met anti-oxidanten. Naast de beste thee vind je bij Moers Thee og veel meer, denk aan handgemaakt keramiek, Italiaans tafellinnen, faitrade chocola, handgemaakte snoepjes. Je kunt ook deelnemen aan theeproeverijen, high teas of ceremonies. Dus ben jij gek op thee en vind je het leuk om geholpen te worden met iemand die écht passie heeft voor zijn vak, ga dan zeker naar Moers Thee.
Je vindt Moers Thee & Meer op de Pieterskerk-Choorsteeg 22
Trasj & Tea (permanent gesloten)
Bij Trasj & Tea, geïnspireerd op Ibiza, vind je verantwoorde en vintage design. De producten worden allemaal uitgezocht op dat ze gemaakt worden in een fairtrade, milieu- en diervriendelijke productie. Er wordt gebruik gemaakt van natuurlijke producten en het liefst handgemaakt. Elk item in de shop is uniek. Daarnaast kun je in dit leuke winkeltje ook genieten van een kopje thee en iets lekkers. Er is een uitgebreid theeassortiment met biologische theemelanges. Wij zijn fan!
Je vindt Trasj & Tea op de Hooglandse Kerksteeg 12 in Leiden.
Better Bagels
Zes jaar geleden nam Frank, eigenaar van Better Bagels de switch om een ambachtelijke eerlijke bagelshop te openen, geïnspireerd op de bagelshops uit New York. Tot op de dag van vandaag is Better Bagel de enige winkel in de Benelux die hun bagels maakt volgens het traditionele New Yorkse bagelbak proces bestaande uit 8 stappen. En wow, dit proef je. De bagels hier proeven anders dan bij andere bagelshops die wij kennen. Je proeft dat alles zelf en met liefde voor je gemaakt wordt. Wij waren enorm verrast door de vegan BagelDogs, een recept ontwikkelt met Menno de Koning (van Heel Holland Bakt), met Chipotles door het deeg (net een echte hotdog!).
Naast smaak vindt Better Bagels het ook belangrijk om op een duurzame manier om te gaan met milieu. De ingrediënten zijn daardoor zoveel mogelijk biologisch, er wordt gebruik gemaakt van natuurstroom, de CO2 uitstoot van het gas wordt gecompenseerd en het afval wordt gescheiden. Wij zijn fan! Tip: neem vooral ook nog een lekkere zoete bagel, naast je hartige bagel, zoals de bagel met jam of kaneel.
Je vindt Better Bagels op de Lange Mare 96.
Dit waren al onze eerlijke, duurzame hotspots in Leiden. Als je toch in Leiden bent, breng dan vooral ook een bezoekje aan Naturalis, een van onze lievelingsmuseums. Thuisleven schrijft een leuke blog over Naturalis. Heb jij nog andere tips voor duurzame hotspots in Leiden? Wij horen het graag.
Liefs,
Robin en Naomi
Hey, er zit een supergaaf duurzaam restaurant vlak naast Naturalis in Leiden. restuarant LAB071, zij serveren als ik het goed begreep (toen ik er was). Groente in de hoofdrol, dus als je vis of vlees wilt moet je het erbij bestellen.
Misschien nog een goeie extra tip 😉
Toevallig gaan we er binnenkort eten! Dank voor de tip!